INTERCOOLER

Intercooler:

Intercooler (Arasoğutucu) , turbo şarjlı motorlarda turbonun sıkıştırması sonucu ısınan havanın soğutulması için kullanılan ek soğutucudur. Turbonun basıncını yükselttiği hava radyatöre benzeyen peteklerin içerisinden geçirilerek tekrar soğutulduktan sonra motora gönderilir. Intercooler, "Charge Air Cooler" olarak da bilinmekte olup, bir hava soğutma radyatörü gibi işlev görmektedir. Genel olarak turbo şarjlı motorlara monte edilen Intercooler ara soğutucuları kamyon, otobüs, traktör ve yüksek performanslı araçlarda kullanılmaktadır. Intercooler kullanımı 1970'li yılların ortasında turbo şarjlı motorlarda sınırlı bir şekilde başlamıştır.


Intercooler kullanımı ile zararlı yakıt gazı emisyonu önemli ölçüde azalırken motor performansı ve yakıt tasarrufu belirgin seviyede artmaktadır. Bu işlev, turbo şarjdan çıkarken 120°C-200°C arasında olan motor giriş hava sıcaklığının Euro I motorlar için ortam sıcaklığının +40°C üzerine, Euro II motorlar için+25°C ve Euro III motorlar için+15°C' ye kadar soğutulması ile sağlanmaktadır.

Günümüzde, ağır hizmet koşullarında çalışan kamyon, otobüs ve benzeri araçlar için yakıt gazlarının emisyonunu düzenleyen çevre yönetmelikleri bulunmaktadır. Bu yönetmelikler gereği araç üreticisi firmalar ürettikleri araçlara Euro serisi motorlar ile birlikte Intercooler monte etmektedirler. 

Intercooler kullanılmasıyla egzost gazı çıkışı iyileştirildiği gibi motor verimi artar, yakıt sarfiyatı azalır ve turbo şarj edilmiş hava, motora girmeden önce soğutulduğu için ısıl gerilimleri düşürüldüğünden yukarıda belirtilen faydalar sağlanmış olur.


Turbodan çıkışta sıcaklığı 200 C°' ye kadar yükselen hava, intercooler'a girer ve ortanı sıcaklığının yaklaşık 40 C° üzerine kadar soğutularak motora sevk edilir.


Üretici firmalar bu hava soğutma radyatörü için değişik isimler kullanırlar. Ancak bu hava soğutucunun turbo ile motor arasında yer alması nedeniyle, INTERCOOLER (ARA SOĞUTUCU) ismi yaygın olarak kullanılmaktadır.